INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> MARIUSZ PAŁKA / 21.10.2016

MARIUSZ PAŁKA / 21.10.201621 października (w piątek) o godz. 11.00 Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki na Wydziale Artystycznym zaprasza na spotkanie z prof. Mariuszem Pałką z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artysta zaprezentuje prace z cyklu Zmysły. Wystawie będzie towarzyszył wykład pt. „Anatomia receptorów, świat doznań, rozkoszy, cierpienia, życia i śmierci”. Kuratorką wystawy jest dr Janina Wallis. Serdecznie zapraszamy.

Mariusz Pałka ur. w 1952 r. w Tarnowie . W latach 1971-1976 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Uprawia grafikę artystyczną

i sztuki użytkowe. Tworzy najczęściej cykle lub serie prac, powiązane ze sobą zarówno wspólnym tematem, jak i użytą formą, czy przetwarzanym na wiele sposobów motywem.

Obszar zainteresowań i poszukiwań twórczych artysty to: upływ czasu, ciało jako tekst, sen, zmysły i procesy psychiczne związane z sensualnością człowieka.

Swoje grafiki wykonuje najczęściej metodami druku wklęsłego, prezentując zarówno akwatinty, mezzotinty, kwasoryty, akwaforty, suchoryty czy dzieła wykonane suchą igłą.

Od czasu do czasu korzysta także z technik wypukłodruku, takich jak drzeworyt sztorcowy czy gipsoryt. Realizuje również obiekty przestrzenne.

Brał udział w około 160 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Jest laureatem 10 nagród i wyróżnień.

Jego prace znajdują w zbiorach Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie. Modern Graphic Art. w Gizie oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych.

Od 1997 r. zatrudniony w Katedrze Grafiki ASP w Katowicach, gdzie prowadzi samodzielnie Pracownię Druku Wypukłego na stanowisku prof. zw. Mieszka i pracuje w Katowicach.

 

Zmień na język polski Change language to English

Informator ISW

Plany zajęć

[ GRAFIKA I, II, II rok ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ MALARSTWO I i II° ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ SZTUKI WIZUALNE* I i II° ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH I i II° ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ ARCH. WNĘTRZ I, II, III ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

projekt: Patrycja Morawska